Znáte poradnu, která zná odpověď na každou otázku? Zapamatujte si www.poradte.cz Určitě se vám bude hodit.
Co si do Plzně pořídit předem?

Co si do Plzně pořídit předem?

13. srpen 2017 | 16.15 |

darkove-baleni2

Shrnul bych všechno důležité i nedůležité, co si podle mého názoru je dobré obstarat a vzít s sebou. 
Situace: Student na 30+; dojíždnění mezi Plzeňským a Hradeckým krajem; ubytování na koleji ŠAF. 

1) Doprava do Plzně
Do samotné Plzně nebylo již nutné si cokoliv pořizovat. Slevy na jízdném dovozci poskytují pouze studentům do 26 let, takže tato oblast je již pro mě uzavřená. 
Pokud bych byl student 20 let - pořídil bych si oranžovou kartičku ČSAD. Berou ji všude - Student Agency (SA) / vlak / i autobusy a MHD.
Sám jsem si pouze zařídil (resp. jsem měl zminula) kartu na SA a bukuji si autobusy online dopředu. Jezdím zpravidla právě žlutými autobusy a Prahou projíždím metrem. Tato trasa se mi osvědčila jako nejrychlejší a nejpohodlnější. Pokud někdo chce ještě ušetřít - možnost spolujízdy se studenty autem z vyšeho města. Tu nevyužívám. 

2) Doprava po Plzni
Jak je zmíno na začátku, ubytování je na koleji ŠAF (neoplatí se jezdit MHD, kromě přejezdu SA-kolej). Samozřejmě je na zvážení každého studenta, zda bude chtít jezdit pravidelně i do města, ale já to po třetím týdnu, kdy už začítá biflování, bral jako zbytečnost. V zimě jsem se pouze navíc přemisťoval do bazénu a těch pár návštěv moudré sovy - stále se neoplatí předplacená karta.

MHD - zařídil jsem si hned u zápisu Plzeňskou kartu (PK) a chtěl ji používat jako "peněženku" (spočítal jsem si, že předplacená permice se mi neoplatí). Tady bych pouze upozornil, že pokdu nebudete mít pernamentky, nemusíte si kartu vůbec pořizovat. Platit zvýhodněné a přestupní jízdenky lze úplně stejně pomocí bezkontaktní karty od vaší banky. Ušetříte peníze a nebude se vám kumulovat počet karet. Pro mě bylo pořízení PK vyhození peněz.

3) Ubytování
Pro mě byla jasnou volbou od začátku kolej (9x nájem mezi 2800-3100Kč podle typu pokoje). Koleje jsou staré, je nepohodlné chodit na polečné sociálky a společné sprchy na patro, ale s ohledem na studium beru prakticky jedno, zda budu na pokoji koleje nebo pokoji bytu. Kolej pravidelně uklízí paní uklizečka, nemusíte se starat o úklid.
Na koleji je k dispozici - tisk, prádelna, k zapůjčení věci na úklid (vysavač), menza a malé fitko. 

4) Strava
Přímo u ŠAF jsou možnosti víc než dostačující, pokud nechcete jíst přímo z MENZY a jejich nabídky (můj případ) - přímo vedle kolejí jsou po pár metrech ALBERT, Penny market, COOP s poštou (výborně! - když něco zapomenu můžu si to nechta poslat téměř na kolej).

5) Menza
Poměrně dražší než by musela nezbytně být (osobní poznámka). Četl jsem, že někteří si zařizují karty na ZČU a jezdí se stravovat tam. Myslím si, že pokud není tato menza po trase na byt, je to zcela zbytečné. Uspora času a (opět) cesta tam a zpátky MHD mi příjde za ušetřených 12 Kč směšná. Stravoval bych se v menzách na UK. V biomedicínském centru navíc otevřeli bistro: káva a něco kní, saláty, bagety a minutky. S tímto bistrem jsem víc než spokojen a chodím tam častěji než do klasické menzy (zejm. pro výbornou kávu mezi bloky; pápá kávo z automatu). 

6) Učebnice
Nemyslím si, že je nutné si cokoliv kupovat dokud nevíte, co si vlastně máte koupit (vydrž Prťka, vydrž). Sám jsem si dopředu koupil jen Čiháka 3 (1+2 jsem měl již zdřívějška) a v knihovně si vyfasujete další kupičku skript a atlasů. 

Pro ukoupi učebnic jsem si na začátku zvolil ISIC kartu UK. Pokud jdu nakupovat do Moudré sovy, nebo knihkupectví kdekoliv, využívám jí. Lékařské učebnice jsou drahé, tady se procenta slevy opravdu vyplácí.

7) Výbava pokoje pro studium
Své osobní potřeby každý zná sám. Na koleji (k mému překvapení) si veškeré el. zařízení musíte dovést sami (vč. lampičky) - výjmkou je lednička na každém pokoji. Proto bych zařadil lampičku na stůl jako prioritní a číslo jedna :).
Dále se mi osvěčila tiskárna (protokoly nebo materiály do školy). Ze začátku jsem chotil tisknout přímo na koleji (1kč stránka), ale pro pohodlí a zejména neustále připravený provoz přímo u sebe na pokoji je více než super (+ pokud tvoříte protokol do večera, nemusí se pak toulat po koleji a nebo si ráno přivstávat - každá minuta spánku se počítá).
A pro mě - rychlovarná konvice na kávu :) :) je dobré se domluvit se spolubydlícími, abyste zbytečně neměli konvice dvě (za každý spotřebič na koleji se platí - sice směšná částka, ale opět proč to platit zbytečně, konvice stačí jedna..
Notebook  a internet na pokoji - přístup k informacím, jasná věc. Já jsem používal připojení kabelem, ale mělo by už jít se připojit i přes wifi. Já v kabelovém připojení pokračuji (pro mě je to forma jistoty). 

8) Energii
(haha) Ale není co dodat. 
Pro dobíjení a nebo plné vybíjení baterek - viz foto k článku :) Za rok mi záhadným způsobem zmizely 2 láhve Jägermeistera. Zřejmě velice těkavé, o to více při nachlazení.

Obrázek zdroj: dostupné z http://www.vinovadura.cz/darkove-baleni.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny